Džekin City osvojio FA Cup

Nogometaši Manchester Cityja osvojili su engleski FA Cup nakon što su u finalnom dvoboju na Wembleyu savladali Stoke City s 1:0.

Manchester City je tako osvojio svoj peti naslov FA Cupa, prvi put nakon 1969. godine. Zapravo, ovo im je bilo tek prvo finale od 1981. godine, kada su u dvije utakmice poraženi od Tottenhama.

Popularni Građani nisu lako došli do trofeja. Stoke City, za kojeg po pravilu u ovom takmičenju ne brani naš reprezentativac Asmir Begović, dobar dio utakmice čuvao je svoj gol. U prvom poluvremenu City je imao incijativu, no nisu je okrunili pogotkom.

U nastavku nekoliko izglednih prilika za nebesko-plave. Najveću je propustio David Silva, kada ga je sjajno poslužio Carlos Tevez, no španski reprezentativac nije se najbolje snašao. Pogodak odluke stigao je u 75. minuti. Nastala je gužva u šesnaestercu Stokea, lotpa se odbila do Yaya Toure koji sa nekih 12 metara matira Sorensena za veliko slavlje navijača iz Manchestera.

David Silva je u 84. minuti, nakon povratne lopte Marija Balotellija, dobro šutirao, no Sorensen se opet istakao. Do kraja utakmice City je uspio zadržati gol prednosti. Naš reprezentativac u redovima Cityja, Edin Džeko, nije dobio priliku. Roberto Mancini je priliku pružio Tevezu i Balotelliju od prve minute.

Ovim trofejom sezona Cityja se donekle može okarakterisati kao uspješna, obzirom da su u prvenstvu izborili plasman u Ligu prvaka.

Inače, Džeko se po završetku utakmice, za vrijeme Citjyevog slavlja na terenu, ogrnuo bosanskohercegovačkom zastavom, te još jednom pokazao da je pravi ambasador naše države u svijetu. Bravo Edine!

Engleski FA Cup, finale:

Manchester City - Stoke City 1:0 (Yaya Toure 76)
Šćuk debitovao za Mlada Boleslav

Češka Gambrinus liga

Vodeća momčad češkog prvenstva, Viktoria Plzen, savladala je Mlada Boleslav pred svojim navijačima u derbi susretu 27. kola.
Vitoria je tako učvrstila lidersku poziciju, te sada ima čak četiri boda više od drugoplasirane praške Sparte. Do pobjede su stigli nakon 64 minute igre, kada su mrežu Mlada Boleslava tresli Kolar, Bakos i Rajtoral. Utješni gol za goste postigao je Reznicek u 74. minuti.

No, ono što je bitno, mladi bh. internacionalac Jasmin Šćuk ušao je u drugom poluvremenu i tako upisao prvi nastup za seniorsku momčad Mlada Boleslava. Šćuk, inače, igra na pozciji zadnjeg veznog i rođen je u Mostaru. Za B tim Boleslava postigao je deset golova.
ČAJIĆ U TIMU 26. KOLA GAMBRINUS LIGE

Mladi bh. veznjak nastavlja sa odličnim partijama

Aldin Čajić, veznjak Teplica, po drugi put se našao u timu kola Gambrinus lige. Bh. internacionalac je u 26. kolu češkog prvenstva postigao gol protiv Sparte iz Praga.
Teplice su na svom Na Stinadlechu remizirale sa Spartom (2:2), a golove za domaće postigli su naši internacionalci Aldin Čajić i Aidin Mahmutović.

Za 18-godišnjeg veznjaka, koji je boravio na probnom radu u Wolfsburgu, ovo je bio prvijenac u Gambrinus ligi. Od dolaska iz Sparte pred početak sezone, Čajić je odigrao 16 prvenstvenih utakmica i polako postaje jedan od glavnih igrača tima Jirija Plišeka.

Sastav 26. kola Gambrinus lige:

Koubek (Hardec) - Husar (Brno), Barbec (Sparta), Limbersky (Plzen) - Cerny (Slavia), Breznaniki (Liberec), Čajić (Teplice), Zeleny (Hardec) - Pospech (Slavia), Nezmar (Liberec), Kraut (Ostrava).
Čajić i Ljevaković pogađali mrežu Sparte

U Teplicama je istoimeni domaćin ugostio prašku Spartu u posljednjem susretu 26. kola češke Gambrinus lige. Na kraju je završilo bez pobjednika (2:2).

Drugoplasirana Sparta u Teplicama je slovila za favorita, no gosti iz Praga na kraju su se spašavali poraza. Teplice dolazi u vodstvo u 33. minuti, kada je gostujućeg golmana Jana Blaeka matirao mladi bh. internacionalac Aldin Čajić. Podsjetimo da je riječ o nogometašu koji je zimus u Wolfsburgu odradio probni rad.

Drugi bh. internacionalac, nešto iskusniji Ajdin Mahmutović u 62. minuti pogađa za već sigurnih 2:0 u korist domaćih. Ipak, Sparta se pet minuta kasnije vratila u igru, kada je rezervista Toma Pekhart pogodio s bijele tačke. Nekoliko minuta prije kraja utakmice hrvatski internacionalac Andrej Kerić savladao je domaćeg čuvara mreže za konačnih 2:2.

Kerić je u igru ušao u 81. minuti, a da postigne vrijedan gol za Spartu trebalo mu je svega pet minuta. Osim Čajića i Mahmutovića, starter u redovima Teplica, kod trenera Jirži Plišeka, bio je i Admir Ljevaković.

Teplice ostaju na devetoj poziciji sa 36 bodova, dok je Sparta zaostatak za vodećom Viktorijom iz Plzena smanjila na četiri boda.

Češka Gambrinus liga, 26. kolo:

Teplice - Sparta Prag 2:2 (Čajić 33, Mahmutović 62/ Pekhart 67 - penal, Kerić 87)
Mancini: Edin je zaslužio da postigne gol

Predstavom, i na kraju krajeva pogotkom Edina Džeke u pobjedi Manchester Cityja nad Blackburnom u posljednjem susretu 34. kola engleskog Premiershipa itekako je bio zadovoljan menadžer Građana Roberto Mancini.

Džeko je nakon 577 minuta "pauze" zatresao mrežu u Premiershipu. U pravo vrijeme, jer je City ovom pobjedom na pragu plasmana u Ligu prvaka.

Podsjetimo, Džeko je susret na Ewood Parku započeo na klupi za rezervne igrače. Bh. reprezentativac u igru je ušao u 72. minuti umjesto Adama Johnsona, da bi tri minute kasnije matirao Paula Robinsona za slavlje gostiju.

"Edin je fantastičan igrač", kaže italijanski strateg, potom dodaje:

"Imao je problema jer nije odigrao mnogo utakmica u zadnje vrijeme, imao je poteškoća jer nije postizao pogotke, ali ja mislim da je ovu večer postigao veoma važan gol, za nas i za njega.
Zaslužio je da postigne gol, jer je dobar napadač i dobar momak. Sretan sam zbog njegovog gola, jer ga je zaslužio, u ovako važnoj utakmici za nas".

"Potrudit ćemo se da pobijedimo sve preostale utakmice"

"Ovo je velika pobjeda, u ovoj fazi svaka utakmica je teška. Mislim da smo u prvom poluvremenu igrali odlično i zaslužili smo zabiti dva gola. U drugom poluvremenu smo imali poteškoća jer je Blackburn igrao na duge lopte, što je nama teško igrati, ali smo zaslužili pobijediti", dodaje Mancini.

"Arsenal ima pet bodova više od nas, ali za nas je važno da nastavimo pobjeđivati. Sljedeća utakmica protiv West Hama će biti teška, slična ovoj večerašnjoj. Igraju dobro, ne zaslužuju biti na dnu tabele. Za nas je važno da pobjedimo u idućoj utakmici. Imamo još pet utakmica, potrudit ćemo se da pobijedimo u svakoj od njih, naravno ako je moguće. Spursi imaju četiri boda manje od nas, ali svaka je utakmica teška. Sve je moguće", ističe nekadašnji trener Intera.

<< Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Sljedeća >>