Džeko: Ovo je novi početak za mene i City

Edin Džeko je nakon devet prvenstvenih utakmica postigao svoj prvi gol. Njegov premijerligaški prvijenac donio je vrijedna tri boda Manchester Cityju na gostovanju kod Blackburna.

Džeko je bio pod velikim pritiskom, baš kao i Fernando Torres koji je u januaru iz Liverpoola prešao u Chelsea. Interesantno, obojica su u ovom kolu postigli prve golove u Premirshipu. Džeko Blackburnu, a Torres West Hamu u Chelseajevoj pobjedi 3:0.

Podsjetit ćemo da je Džeko dva puta zabio Arisu u Evropskoj ligi, spašavao je City u FA kupu protiv Notts Countyja, a u ponedjeljak navečer zabio je za slavlje na Ewood Parku. U igru je ušao u 72. minuti umjesto Johnsona, da bi tri minute kasnije savladao Robinsona.

"To je nogomet. Torres je zabio dosta golova u Liverpoolu i onda je promijenio klub. Drago mi je zbog njega, jer najbolje znam što je pritisak. Sada moramo gledati na budućnost. Večeras je bilo dobro. To je novi početak za mene i City", kazao je Džeko po završetku utakmice za Sky Sport.

Ovom se pobjedom City učvrstio na četvrtoj poziciji i sada ima četiri boda prednosti nad Tottenhamom. Građani su sve bliže svom cilju, a to je svakako plasman u Ligu prvaka.

"Sretan sam što je upravo moj gol pomogao momčadi da osvoji ta tri boda. Ova utakmica bila nam je jedna od najvažnijih u posljednjih mjesec dana. Ponekad je teško, no nisam prvi koji nije blistao u zadnjih mjesec dana, ali sam sretan što sam postigao gol i na taj način pomogao ekipi".
Prvijenac Džeke u Premiershipu!

Blackburn i Manchester City odigrali su na Ewood Parku posljednju utakmicu 34. kola engleskog Premiershipa. Građani su ostvarili minimalnu pobjedu. Bh. reprezentativac Edin Džeko u nastavku je ušao u igru i postigao prvijenac u Premiershipu!

Na Ewood Parku se obje ekipe imale imperativ pobjede. Blackburnu bodovi spasa, dok je Manchester City želio zadržati tu četvrtu poziciju, kako bi naredne sezone igrali Ligu prvaka. Domaći nogometaši bili su pod pritiskom, jer zadnjih deset utakmica (devet prvenstvenih) nisu nikoga pobijedili.

Protiv Cityja nisu izgledali bezazleno. Ipak, uvodnih petnaestak minuta protiče u dominaciju gostiju iz Manchestera, koji su imali 80:20 posjet lopte u svoju korist. U osmoj minuti Mario Balotelli je iznudio prekršaj, a onda ga sam izveo, no Paul Robson se nije dao iznenaditi.

Dvije minute kasnije Aleksandar Kolarov je povukao akciju po lijevoj strani, krenuo ka sredini, a onda iz velike daljine dobro šutirao, no lopta je otišla malo preko gola. Dobru šansu gosti ne iskorištavaju u 16. minuti. David Silva je izveo korner s desne strane, Gareth Barry glavom puca, ali je iskusni Michel Salgado sa gol-linije izbacio loptu.

Silva je dobro centrirao u 18. minuti, lopta se odbila na rub kaznenog prostora domaćih, odakle je Adam Johnson iz prve poluvolejom tukao iznad gola. Drugu polovicu prvog poluvremena dominirali su Roversi. U 30. minuti David Dunn izvodi slobodni udarac, lopta prolazi živi zid, ali ne i spremnog Joe Harta. Šest minuta kasnije, Christopher Samba glavom šutira malo pored lijeve stative Harta. Samo nekoliko trenutaka kasnije Benjani se našao u prilici, no loše je zahvatio loptu glavom nakon centaršuta jednog svog suigrača s desne strane.

Do kraja prvog dijela bilježimo još jedan pokušaj Sambe glavom, no i ovaj put pored gola Cityja. Martinu Olssonu je malo nedostajalo da u 55. minuti zabije, Hart je ovaj put imao puno sreće. Dvije minute kasnije Jason Roberts iz okreta sa nekih 16 metara prizemno puca, no njegov šut je bio toliko slab da je jedva stigao do Harta. U 64. minuti tamnoputi Samba, stoper Blackburna, ponovo prijeti. City je konačno zaigrao posljednjih 25 minuta. Dobru akciju kreirali su u 64. minuti, Silva je na kraju s ruba šesnaesterca gađao suprotni ugao gola Robinsona, lopta odlazi malo pored desne stative domaćeg gola.

Na drugoj strani je uzvratio Benjani, obišao je Kompanyja, a onda desnom nogom gađao bliži ugao Hartovog gola, no neprecizno. Roberto Mancini pravi potez utakmice u 72. minuti. Vadi očajnog Adama Johnsona, a u igru šalje Edina Džeku. Naš reprezentativac odužio se četiri minute kasnije, prvijencem u Premiershipu. Sjajna akcija Silve i Johnsona na lijevoj strani Blackburnovog šesnaesterca, ovaj potonji prizemno progirava Džeku na drugoj strani, a naš reprezentativac rutinski savladala Robinsona za veliko slavlje Građana.

Prije tog gola bilježimo "bombu" Kolarova, ali je Robinson tada bio spreman. Do kraja utakmice se rezultat nije mijenjao i City se odvojio petoplasiranom Tottenhamu na već četiri boda, dok Roversi ostaju u opasnoj zoni i nastavljaju niz očajnih rezultata. Ovo im je bila 11. uzastopna utakmica bez trijumfa.

Blackburn - Manchester City 0:1 (Džeko 75)

BLACKBURN: Robinson - Givet /od 85. Diouf/, Jones, Samba, Salgado - Olsson, Dunn /od 63. Rochina/, Jones, Emerton - Benjani /od 70. Kalinić/, Robers.

CITY: Hart - Kolarov, Lescott, Kompany, Zabaleta - Silva /od 90. Boyata/, Barry, Toure, De Jong - Johnson /od 72. Džeko/, Balotelli /od 83. Vieira/.

"FA Cup i Wembley su nešto posebno"

Uoči polufinalnog susreta FA Cupa protiv Manchester Uniteda naš reprezentativac i napadač Manchester Cityja, Edin Džeko, dao je intervju za službeni sajt kluba koji vam prenosimo u cijelosti.

Ako budeš igrao u subotu bit ćeš prvi Bosanac koji je zaigrao na Wembleyu. Kakav je osjećaj ući u historijske knjige?

Džeko: Kao prvo, nadam se da ću igrati. Dalje, nadam se da ćemo pobijediti jer to može promijeniti tok stvari u našem klubu i moramo dati sve od sebe.

Svjestan si da ćete cijela bh. nacija gledati i pratit tvoj svaki potez. Da li ti to stvara pritisak ili te čini ponosnim?

Džeko: Nije mi to nikakav pritisak već samo ponos, kako ste rekli. Wembley je nešto poptuno drugačije. Kada sam stigao prije 2-3 mjeseca svi su govorili o Wembleyu i FA kupu, koliko je bitan za klub, igrače, navijače, a sada smo u polufinalu sa Manchetser Unitedom i želimo dati sve od sebe, pobijediti i doći u finale. Ova utakmica je jako bitna jer pobjedom možemo promijeniti historiju kluba.

Šta ti je značio FA Kup prije, a šta ti znači sada?

Džeko: Ne baš. Prije nego sam došao u Englesku svaki kup je bio samo obični kup. Ali u Engleskoj je FA kup nešto posebno.

Već si prije ubilježio odlične nastupe protiv Uniteda, to bi ti moglo pomoći. Jesi li se prije susretao sa Ferdinandom?

Džeko: Možda dva puta. Ali to nije bitno, nije bitno protiv koga igramo, bitno je da pobijedimo. Kako, to nije bitno.

Utakmica protv Liverpoola je završila razočaravajućim porazom. Da li su sada svi spremni za nastavak?

Džeko: Naravno, znamo da smo loše igrali, Liverpool je bio bolji i zaslužili su pobjedu. Sada ide velika utakmica, biće drugačije ovaj put.

Asmir Begović će sa Stokom također zaigrati dan nakon tebe. Ako ti budeš prvi Bosanac koji je nogom kročio na Wembley, hoćeš li mu poslati poruku?

Džeko: Da, hoću, da mu poželim sreću. Ali prije toga mi moramo pobijediti u svojoj utakmici. Bilo bi odlično zaigrati protiv Begovića u finalu.
Šćuk: Prevazišao sam B tim

Jasmin Šćuk, iako igra na poziciji zadnjeg veznog, ove sezone postigao je deset pogodaka. Međutim, nalazi se u nemilosti Karela Stannera, trenera prvog tima.
Šćuk nakon odličnih partija u novembru prošle godine priključen je treninzima prvog tima sa kojim je u januaru bio na pripremama za proljetni dio sezone. Imao je ponude Kladna, te dvije ekipe koje će sljedeće sezone najvjerovatnije nastupati u Gambrinus ligi, Dukle iz Praga i Viktorije Žižkov.

Ipak, u nadi da će u proljetnom dijelu zaigrati za prvi tim ostao je u Mladi Boleskav. No, to se nije desilo. Našao se u nemilosti Stannera. Vraćen je u B tim, ali tu je nastavio ondje gdje je i stao. Do sada na svom kontu ima deset pogodaka.

"Ne znam šta da još uradim kako bih zaigrao za prvi tim. Smatram da sam preavzišao B tim, želim da napredujem. No, kako god očekujem da nastavim sa dobrim igrama, te da postignem još koji pogodak, što bi me učinilo najboljim strijelcem prvenstva. Rijetkost je da defanzivni vezni bude najbolji strijelac, ali sve je moguće", rekao je Šćuk za SportSport.ba

"Još uvijek nisam odlučio šta da uradim na ljeto. Ukoliko bi došla neka veoma primamljiva ponuda, zašto da ne, bio bih spreman napustiti Mladu. Ali, ovdje imamo veoma dobre uslove što me zadržava. Imamo sigurno najbolje uslove u Češkoj", dodao je 20-godišnji veznjak koji i trenutno ima nekih ponuda iz Češke, a postoje i neka inetresovanja iz Njemačke, no tu još uvijek nema ništa konkretno.

Pored Šćuka u Mladi Boleslav nalaze se još dva Bosanca, nekadašnji kadetski reprezentativac Bosne i Hercegovine Amar Krajina i MahirHadžiresić koji brani boje mladog nacionalnog tima Kanade. Odnedavno im se pridružio i Secouba Diatta 18-godišnji senegalski napadač koji govori naš jezik, s obzirom da je ranije nastupao za Radnik iz Hadžića.

<< Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Sljedeća >>