Šćuk blizu prelaska u Viktoriju Žižkov

Jasmin Šćuk se trenutno nalazi na pripremama sa prvom timom Mlade Boleslav na Spindlerovom Mlinu. No, 20-godišnji veznjak bi mogao uskoro promijeniti klub.
Za Šćuka je interes pokazala Viktorija Žižkov koja već vodi pregovore oko veznjaka Mlade Boleslav. Uskoro bi moglo sve biti jasnije da li će bh. internacionalac biti pojačanje najstarijeg češkog kluba.

Ovaj Mostarac je imao ranije ponuda iz Češke, no odlučio je ostati u Mladi Boleslav na insistiranje direktora kluba.

U novembru prošle godine je priključen treninzima prvog tima sa kojim se sada nalazi i na pripremama. No, upitno je da li će imati upisan nastup za prvi tim ekipe koja zauzima peto mjesto u Gambrinus ligi.
Edin Džeko je Sportska ličnost BiH u 2010. godini

„Milioner s ulice“. To je najčešći prijevod filma „Slumdog Millionaire“ koji je 2008. godine dobio osam Oskara. Film govori o dječaku iz siromašne četvrti kojem se iznebuha otvara prilika da u popularnom kvizu osvoji milion nečega. Dječak će, malo pomalo, iskoristiti sve ono kroz šta je tokom ne baš prelijepog života prolazio i isključivo će mu znanje stečeno iskustvom donijeti slavu i pare.

Na prvo, pa i drugo, a zatim i na treće gledanje, mišljenje o priči ispunjenoj posvemašnjom patetikom neće vas napuštati. Reći ćete: „Ma daj, molim te, gdje ovo ima.“

Priča o Edinu Džeki možda nije identična, ali je slična i vjerovatno je najzanimljivija fudbalska storija posljednjih nekoliko godina u Evropi. Mladić koji jedva uspijeva da preživi ratne strahote (kao i mnogi drugi Bosanci i Hercegovci), počinje trenirati fudbal ne razmišljajući, kao većina današnje mladeži koja se počinje baviti najvažnijom “važnom” stvari na svijetu, da bi mu to nekada moglo donijeti slavu i ne mareći za to hoće li se ikada iko interesirati za njegovu životnu priču.

Kako je s trolejbusom išao na treninge motreći da mu dežurni đilkoši ne ukradu kopačke, kako ga je pola stadiona “vjernih” i svojevremeno pomahnitalih navijača okvalificiralo „klocem“ i slično...

Sada - kada je postao planetarna zvijezda - to mnoge zanima, ali se Edin ne uzbuđuje mnogo. Doživljava sve “kao od šale”, baš onako kako izgleda na terenu. To što je, nakon uvjerljive pobjede u prošlogodišnjoj utrci, ponovo proglašen Sportskom ličnošću BiH u izboru “Dnevnog avaza” i „Sporta“, i nije neka vijest.

Drugog laureata teško da smo mogli očekivati. S 22 gola, od čega 15 u proljetnom dijelu sezone, bio je najbolji strijelac Bundeslige, dok je jesenas dodao još deset prvenstvenih golova za Volfsburg. U dresu reprezentacije Bosne i Hercegovine odigrao je osam utakmica i dao tri pogotka. Džeko je jedini ambassador UNICEF-a iz BiH. U 2010. je, kao i godinu ranije, ali i prethodnih desetak, gradio ono što je početkom 2011. procijenjeno na više od 30 miliona eura.

Džeko je došao u Mančester siti i održao govor kao da je dugogodišnji član nekog diplomatskog kora. Edin je tema za doručkom, ručkom, večerom većine porodica naše zemlje. Džeko je ne samo Sportska nego, općenito, ličnost, i ne samo ove godine...Možda i čitave decenije.

Edin Džeko (9): Fuad Muzurović, Ivo Ištuk, Mirsad Đonlagić, Izet Rađo, Petar Kapisoda, Marijan Kvesić, Vedad Ibišević, Vlado Jagodić, Goran Hadžić

Džeki 90 minuta i asistencija u debiju

Manchester City je na Eastlandsu, rezultatom 4:3, ostvario pobjedu nad Wolverhamptonom u utakmici 23. kola engleskog Premiershipa i tako se domogli liderske pozicije. Svoj debi u dresu popularnih Građana imao je i naš reprezentativac Edin Džeko.
Prvo je poluvrijeme pripalo gostima koji su, na kraju krajeva, imali i rano vodstvo. Vukovi su prvi zaprijetili, no Steve Fletcher se nije najbolje snašao, te je iskosa s lijeve strane Cityjevog šesnaesterca pucao preko gola Joea Harta. Na drugoj strani srušen je Edin Džeko, a Carlos Tevez je iz slobodnog udarca pogodio tek živi zid.

Uzvratili su gosti, ali je udarac danas sjajnog Jarvisa izblokiran. Wolverhampton je poveo u 12. minuti utakmice. Jarvis je ubacio loptu pred peterac Harta, Toure u pokušaju da izbije loptu pogađa Kompanyja, lotpa se odbija do srbijanskog reprezentativca Nenada Milijaša kojem nije bilo teško savladati Harta.

Tri minute kasnije, Jarvis ponovo centrira, a Milijaš ovaj put glavom puca u ruke Harta. Gosti su mogli i do dvostrukog vodstva u 20. minuti. Jarvis je potpuno neometan pucao sa svega desetak metara, ali na sreću domaćih Kolarov je blokirao njegov udarac, pa možemo slobodno reći kako je spriječio čist pogodak gostiju.

Trebalo je Cityju pola sata za prvu pravu priliku. Adam Johnson je skoro iz mrtvog ugla topovski opalio lijevom nogom, ali je Hennessey sjajno intervenirao. Par minuta kasnije Tevez se okušava iz teške pozicije, no odlazi lopta malo iznad gola.

Pet minuta prije kraja lopta je iznenada došla do našeg reprezentativca, ali je njegov udarac sa petnaestak metara izblokiran. Upravo iz tog kornera domaći dolaze do poravnanja. Adam Johnson je izveo korner, Kompany glavom prebacio do Kolo Tourea koji nogom pogađa za 1:1.

U nastavku potpuno drugačija slika. Kao da je Roberto Mancini očitao lekciju svojim izabranicima, koji su u drugom dijelu bili u svom pravom izdanju. Već u četvrtoj minuti nastavka domaći dolaze do prvog vodstva na utakmici. Carlos Tevez je sve sam napravio, predriblao četiri nogometaša Wolverhamptona, a onda s ruba peterca loptu poslao iza leđa Hennesseya.

Nedugo nakon toga Tevez pravi još jedan sjajan prodor, potom lijevom nogom gađa suprotni ugao, no nedovoljno precizno ovaj put. U 54. minuti Građani dolaze do trećeg gola. Edin Džeko je odradio dupli pas sa Tevezom, a onda majstorski uposlio Yaya Tourea koji rutinski završava akciju.

U 58. minuti novi centaršut Jarvisa i nova opasnost za domaće. Sada je najviši u skoku Zubar, a lopta odsjeda na okviru gola Joea Harta. Džeko je u 65. minuti sa nekih 17 metara prizemno opalio, lopta pogodila Zubara i otišla malo pored desne stative Hennesseyja.

Tevez se u 66. minuti izjednačio sa Berbatovom na listi najboljih strijelaca Premiershipa. Zabaleta je centrirao, a Tevez sjajno glavom pogodio. Dvije minute kasnije Wolverhamptom smanjuje. Lescott ruši Kevina Doylea, koji sam izvodi najstrožiju kaznu i pogađa za 4:2.

Sjajnog Argentinca u 80. minuti zamijenio je James Milner. Veliku priliku u 82. minuti propušta Yaya Toure. Berra je napravio veliku grešku, Toure izašao sam pred gol Hennesseyja, ali na kraju mu ovaj uspijeva odbraniti.

Kaznili su to gosti pet minuta prije kraja. Rezervista Bia izveo je korner sa lijeve strane, Zubar glavom pucao, De Jong izbio s linije, no ponovljeni snimak pokazao je kako je lopta prešla gol-linije, te je opravdano sudija loptu poslao na centar. Srećom po Građane, ostalo je 4:3, te je City trenutno prvoplasirana momčad Premiershipa. Bar do utakmice Tottenhama i Manchester Uniteda koja se igra sutra.

Interesantno je kako Roberto Mancini nije želio izvaditi Džeku iz igre do kraja utakmice. Silva je ušao u posljednjih pet minuta, ali umjesto Adama Johnsona.
Džeko: Trebat će mi vremena da se priviknem

Veliko pojačanje Manchester Cityja, Edin Džeko nakon sjajnog debija u dresu Građana protiv Wolverhamptona ističe kako će mu biti potrebno neko vrijeme da se privikne na engleski nogomet.
Unatoč tome što Džeko nije igrao dvije sedmice zbog pauze u Bundesligi, Roberto Mancini je Dijamanta gurnuo u vartu od prve minute protiv Vukova.

U veoma izbudljivoj utakmici na Eastlandsu, City je došao do pobjede od 4:3, a reprezentativni napadač Bosne i Hercegovine je opravdao očekivanja u svom debiju u nebesko-plavom dresu. Svih 90. minuta je proveo na terenu i upisao jednu asistenciju.

Bosanskohercegovačka gol-mašina ističe da se Premier liga dosta razlikuje do Bundeslige.

"Igra se drugačije. Teže je igrati nego u Njemačkoj. Tako da će mi najvjerovatnije trebati nekoliko utakmica kako bi se privikao. Sretan sam što sam ovdje i ako uspijemo zadržati pobjednički niz neće biti nikakvih problema", rekao je Džeko.

Carlos Tevez je imao sjajan dan protiv Vukova čiju je mrežu dva puta tresao. Dijamant je bio pun hvale za 26-godišnjeg argentinskog napadača.

"Carlos je nevjerovatan igrač", dodao je za kraj najbolji strijelac Wolfsburga svih vremena.
"Mancini je rekao da je ovo klub za mene"

Edin Džeko večeras je i zvanično novi igrač Manchester Citya, nakon što je dobio britansku vizu stavio je i potpis na ugovor sa engleskom ekipom.
Nakon potpisivanja ugovora, Dijamant nije krio zadovoljstvo što je postao član ove moćne ekipe.

"City igra jako dobro ove sezone. Gledao sam ih na televiziji više puta. Sada je gotovo sa svim špekulacijama i ja želim da dam sve od sebe. Svi govore o tome kako City ima mnogo novca, ali nije stvar samo u novcu. Ambicije kluba su najbitnije, a ja sam razgovarao sa trenerom Robertom Mancinijem koji mi je rekao: 'Ovo je najbolji klub za tebe".

"City puca na prvo mjesto u Premijer ligi i to je ono što i mene zanima. Uzbuđen sam zbog pomisli kako ću igrati zajedno sa igračima kakvi su Tevez i Toure, koje sam do sada gledao samo na televiziji, te zbog toga što ću sada biti zajedno u ekipi sa igračima protiv kojih sam nekada igrao kao što su Boateng i Kompany", dodao je Džeko.

"Oni će mi pomoći da ostvarim svoj cilj u budućnosti. Želim navijačima pokazati zašto je klub platio toliki novac za mene. Svi očekuju golove i ja želim da zabijam, ali više od svega želim doprinijeti boljoj igri cijele ekipe. Ne želim pričati o svojim kvalitetama, to ću ostaviti drugima da prosude. Ipak, znam koliko mogu i kada sam spreman ne bojim se nikakvog izazova. Ne znam mnogo o Manchesteru jer sam ovde bio samo jednom, ali se radujem što ću upoznati grad i navijače, kao i sve ostale u klubu", rekao je naš reprezentativac.

<< Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Sljedeća >>