"Mali Fabregas" iz Bosne predvodi Teplice

Jiri Plisek trener Teplica pružio je Aldinu Čajiću priliku ove sezone, a već nakon nekoliko utakmica češki novinari su ga prozvali ''mali Fabregas''.
U Teplicama se nalazi još pet naših igrača, a to su Aidin Mahmutović, Admir Ljevaković, Alen Melunović, Muamer Gagula i Adi Mehremić. Svima je vrata otvorio Edin Džeko, koji je iz Teplica otišao u Wolfsburg, a sada je jedan od najboljih napadača Evrope.

Čajić je do sada imao osam nastupa u prvom timu Teplica. Zadovoljan i sretan što je postao dio ekipe koja ima velike ambicije u češkom prvenstvu.

Čajić govori o dojmovima nakon prvih utakmica za prvi tim Teplica.

Bilo je malo treme, nervoze pred utakmice, ali je kasnije sve bilo lakše. Umorio sam se u posljednjem meču, bilo je teško igrati svih 90 minuta, ali sam vidio koliko mi još treba energije. Težak je tempo, treba trčati, puno se kretati i s loptom i bez lopta, govori mladi igrač Teplica.

Čajić je U-19 reprezentativac BiH, a uskoro će dobiti poziv i u mladu reprezentaciju. Njegovo vrijeme dolazi. U Teplice je stigao iz Sparte Prag, gdje je odradio kadetski staž. Još uvijek ima pravo nastupa za juniore. Ipak, Plisek, taj stari maher koji briljantno ocjenjuje kvalitet mladih igrača, gurnuo ga je u vatru s tek napunjenih 18 godina.

Plisek je zadovoljan. Rekao mi je da sam malo bio nervozan, jer sam imao nekoliko situacija za postizanje gola ili za odigravanje saigračima, koje nisam iskoristio. Vremenom će biti bolje.

Čajić je rođen u Konjicu, a karijeru je počeo u Radniku iz Hadžića, gdje Irfan Redžepagić već nekoliko godina zajedno sa svojim saradnicima školuje mlade igrače. Inače, Redžepagić je Čajićev menadžer, on ga je i odveo u Češku. U Teplice je stigao prije dva mjeseca i potpisao je ugovor na tri godine.

Igram na poziciji centralnog veznog. Puno trčim, razigravam saigrače, kreator sam koji napadače snadbjeva loptama. Odgovara mi ta pozicija. U ekipi pored mene odlično igraju i druga dva naša igrača Aidin Mahmutović i Admir Ljevaković. Dobro se slažemo, lakše je kad ima naših igrača.

Za sada ne razmišlja o odlasku iz Teplica, ali za koju godinu želi u neku od liga petice.

Najviše me privlači igranje u Njemačkoj. Mislim da Bosancima i Hercegovcima Bundesliga najviše odgovara. Klub u kojem vidim sebe je Bayern. Znam da me čeka još puno posla, napornih treninga i utakmica, ali jednog dana ću igrati u Bundesligi, rekao je Čajić.
Mahmutović: Ne očekujem poziv

Napadač Teplica, Aidin Mahmutović je u sjajnoj formi, a u posljednje dvije utakmice je donio pobjede svom timu, te ovaj momak zaslužuje da se obrati pažnja na njega, no i pored svega toga on ne očekuje poziv u reprezentaciju.
Nije mala stvar postići dva gola najtrofejnijem češkom klubu, Sparti iz Praga, a Aidin je to učinio u pretprošlom kolu i to na Synot Tip Areni, te su tako Teplice odnijele pobjedu od 0:2. U prošlom kolu, 24-godišnji napdač je postigao gol protiv Hradec Kralove u 88. minuti, te tako drugu uzastopnu utakmicu donio pobjedu Teplicama, ovaj put je bilo 2:1.

"Zadovoljan sam svojom formom kao i cijele ekipe. Odlično igramo u posljednje vrijeme i nalazimo se u vrhu tabele. Imamo veoma mladu ekipu koju je trener Plišek odlično posložio. On voli mlade igrače i mislim da možemo izboriti plasman u Europu naredne sezone", kaže Aidin Mahmutović za SportSport.ba.

Također se osvrnuo i na jednog od tih mladih igrača kojima Jiri Plišek vjeruje, našeg 18-godišnjeg Aldina Čajića, koji je tek što je došao u klub pred početak ove sezone dobio priliku u prvom timu.

"On je vrlo mlad igrač kojem Plišek puno vjeruje. Veoma je talentovan i mislim da će izrasti u jednog velikog igrača. Dobro se slažemo na terenu."

Teplice u 14. kolu češke Gambrinus lige dočekuje prvoplasiranu ekipu, Viktorije Plzen, koja u dosadašnjih 13 kola ima samo jedan poraz i jednu neriješenu utakmicu.

"Bit će to teška jedna vrlo teška utakmica. Viktorija ima samo jedan poraz u sezoni, a nadam se da ćemo mi u toj utakmici potvrditi svoj kvalitet. Itekako bi bili zadovoljni jednim bodom", kaže bivši napadač zeničkog Čelika.

Pored toga što u posljednje vrijeme igra u sjajnoj formi, Aidin Mahmutović ističe kako ne očekuje poziv u reprezentaciju, iako ovaj momak zaista zaslužuje, ako ništa bar da se na njega obrati pažnja.

"Iskreno ne očekujem poziv u reprezentaciju. Mislim da je jedan od glavnih razloga to što igram u Teplicama, smatram da bih dobio poziv kada bih prešao u neki veći klub u kojem bih postigao nekoliko golova. Nije da smatram da sam prevazišao ovaj nivo, ali bih se volio okušati u nekoj jačoj ligi", rekao je za kraj razgovora za najčitaniji portal u regionu, igrač koji se u Teplicama nalazi od 2008. godine.

O kakvom se to zapravo napadaču i golgeteru radi, pogledajte u video isječku iz prošle sezone.

Podjela bodova u Tirani

U trećoj utakmici kvalifikacija za EURO 2012 naša reprezentacija je odigrala neriješeno 1:1 u Tirani protiv Albanije. Mogli smo doći do pobjede, imali smo dvije prečke, ali nismo imali sreće.
U prvom poluvremenu smo imali više od igre, bili smo dosta bolja ekipa i prava je šteta što nismo iskoristili lošu igru Albanaca. Međutim, primili smo nesretan pogodak u drugoj minuti sudijske nadoknade prvog dijela i to nas je sasjeklo.

U nastavku je Albanija zaigrala dosta bolje, dok smo se mi probudili tek u zadnjih petnaestak minuta. Imali smo dvije prečke koje je pogodio Pjanić iz slobodnjaka, ali nismo imali sreće. Mogli smo do pobjede,ali je ostalo 1:1.

Počeli smo dobro, imali smo kontrolu igre u svojim rukama, a prvu priliku smo imali u 12. minuti kada je Miralem Pjanić šutirao iz slobodnog udarca pored gola sa nekih 25 metara. Bio je to uvod u ono što je uslijedilo devet minuta kasnije kada smo došli do vodstva.

Mensur Mujdža, naš najbolji igrač u prvom dijelu, odlično je probio po desnoj strani i pronašao Vedada Ibiševića koji sjajnim udarcem donosi vodstvo našoj reprezentaciji. Samo dvije minute kasnije smo imali novu priliku, ali je ovaj put Zvjezdan Misimović sa nekih 18 metara šutirao preko gola.

Domaća reprezentacija je prvi udarac na gol Kenana Hasagića uputila tek u 28. minuti kada je Erjon Bogdani šutirao visoko preko gola sa nekih 20 metara. Tri minute kasnije sreća nas je pomilovala. Albanci su odigrali dobru akciju, a udarac Hamdija Salihija iskosa sa desne strane zaustavila je prečka.

Imali smo više loptu u svojim nogama kontrolisali smo sredinu terena, Albanci su jako loše stajali, ali ipak nismo uspjeli otići na odmor sa prednošču od jednog gola. Adnan Mravac je napravio glupost odigravši rukom na ivici našeg kaznenog prostora u sudijskom vremenu prvog dijela, a Klodian Duro je odlično izveo slobodan udarac i matirao Hasagića za 1:1 nakon prvih 45 minuta.

Na poluvremenu je Safet Sušić iz igre izveo Hasagića i Mravca, a na teren je poslao Begovića i Pandžu. S druge strane Mustedanagić je uveo Ervina Skelu umjesto Bogdanija i to nam je donijelo dosta problema. Skela, tehnički najjači albanski igrač, unaprijedio je igru Albanije koja je preuzela terensku inicijativu.

Naša reprezentacija je u nastavku meča prvi put zaprijetila u 62. minuti kada je Pjanić uposlio Misimovića koji šutira u golmana Beqaja. U istoj minuti je Misimović odlično izveo korner, a Ibišević glavom šutira preko gola. Tri minute kasnije još jedna velika prilika za naš tim. Pjanić je sa 25 metara iz slobodnjaka pogodio prečku, ali lopta nije htjela preko gol crte.

U 68. minuti je Albanija imala dobru priliku, ali je Pandža u posljednji trenutak izbacio loptu u korner. Sljedeću priliku naša reprezentacija je imala u 74. minuti kada je Džeko glavom nakon ubačaja Lulića sa lijeve strane šutirao ravno u Beqaja. Pet minuta kasnije ponovo Lulić ubaca, a ispred Džeke interveniše Daliku.

U 83. minuti smo imali još jednu priliku nakon prekida, ali je ovaj put Misimović šutirao preko gola sa nekih 20 metara. U 88. minuti smo imali meč loptu, ali je udarac Pjanića iz slobodnjaka sa nekih 20 metara zaustavila prečka. Do kraja nije bilo ništa bitno osim što je Sušić u 90. minuti umjesto Džeke u igru uveo Ibričića.

ALBANIJA - BIH 1:1
0:1 Ibišević 21'
1:1 Duro 45'
TIRANA - Stadion Qamal Stafa. Sudija: Kristinn Jakobsson (Island). Žuti kartoni: Daliku, Bogdani (Albanija), Lulić, Mravac, Spahić (BiH).
ALB: Beqaj, Lila, Vangeli, Daliku, Cana, Agoli, Bulku, Duro, Salihi (Hyka 85'), Muzaka (Lika 65'), Bogdani (Skela 46'). Selektor: Džemal Mustedanagić.
BIH: Hasagić (Begović 46'), Mujdža, Spahić, Mravac (Pandža 46'), Lulić, Rahimić, Medunjanin, Pjanić, Misimović, Ibišević, Džeko (Ibričić 90'). Selektor: Safet Sušić.

<< Prethodna 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 Sljedeća >>